BESZÁMOLÓ
AZ ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY 2015.-IK ÉVI TEVÉKENYSÉGÉRŐL
A 2010-ban létrehozott Alapítvány alapítójának elsődleges célja volt olyan intézmények létrehozása, amely a gyermekek testi, szellemi és lelki fejlődését segíti, családias hangulatú környezetben, gyermek központú, szeretetre, elfogadásra épülő nevelés és oktatás mellett. A családi napközik és óvodák nyitásával lehetőséget ad második legfontosabb céljának is a munkahelyteremtésnek, illetve másodlagos célként a családi napközik, óvodák nyitásával az azokban történő gyermekelhelyezéssel lehetőség nyílik az anyák munkaerő piacon való újbóli megjelenésére munkavállalóként.
Az idegen nyelv oktatásával (angol) lehetőség nyílik a gyermekfejlesztés egy kiemelten fontos részének megvalósítására, természetesen elsődleges szempontnak a magyar nyelv elsajátítása a cél.
Óvodák nyitásával megvalósul az oktatási tevékenység is, amely egyezik az Alapítvány fő tevékenysége szerinti besorolásnak.
Az Alapítvány célkitűzései egyértelműen a családsegítés, munkahelyteremtés, az anyák munkaerő piacon való újbóli megjelenése valamint óvodás korú gyermekek oktatása, mely egyértelműen a közhasznot szolgálja.
A kuratórium létszáma 3 fő. Elnök: Madarász Károly, Felber Zsuzsanna és Surányi Orsolya kuratóriumi tagok. Az Alapítvány székhelycíme 1149 Budapest, Pósa L. u. 61, adószáma pedig 18137460-1-42
A kuratórium üléseiről minden esetben jegyzőkönyv készült, melyet határozat zárt le.
A kuratórium tizenegy alkalommal tartott ülést, melyen tagjai személyesen vettek részt, valamint a legtöbb ülésen részt vett Peller-Varga Csilla Fb. elnök is, aki részvételével nagyban megkönnyítette az Alapítvány munkáját.
Az üléseken készült jegyzőkönyvek és határozatok nyilvánosan elérhetőek az alapítvány honlapján ( www.aranylonapraforgo.hupont.hu ), vagy személyesen megtekinthetők a kuratórium elnöki fogadóórán.
A jegyzőkönyvek szerint 2015. évben a kuratórium tagjai egyhangú szavazással 11 határozatban összesen 84 pontot fogadtak el. A kuratóriumi az alábbi tartalmi határozatokat hozta: az óvodák, és családi napközik évenkénti értékelése, családi napközik 2014.-év beszámolójának elfogadása, 2014. évi állami hozzájárulás elszámolásának elkészítése, óvodatitkár, újabb pedaszisztens alkalmazásáról, fenntartói ellenőrzési szempontrendszer elfogadása mind az óvodákra, mind a családi napközikre, hálózat bővítésről, Apró Talpak családi napközi és 2 csoportos Apró Talpak óvoda telephely megnyitásáról a IV. kerületben, a székesfehérvári óvoda bővüléséről 16 gyermeklétszámról 24 főre, az óvodák és családi napközik szülői étkezési díj mentességéről, új, kiegészített vagy átalakított Házirend, SZSMSZ, PP. Szakmai program elfogadásáról, Aranyló Napraforgó Alapítványi Óvoda új alapító okiratának elfogadásáról, a 2014. évi alapítványi és óvodai egyszerűsített beszámoló, közhasznúsági melléklet, elnöki beszámolójának elfogadásáról, a 2015. évi költségvetés elfogadásáról, Apró Talpak egységnek az új játszótérre vonatkozó időpont meghatározásról, az óvodai SZSMSZ irattározási szabályzatának, Gyakornoki szabályzat módosításának elfogadásáról, az óvoda intézmény Önértékelési programjának elfogadásáról.
A kuratórium tevékenysége
Fontosabb döntések és tevékenységek 2015. évben:
- 2015. évben a Királydombi Mackókuckó Magánóvoda telephely (1106 Bp. Váltó u. 40) 3. csoportjának 2 fővel való bővítése 13 főről, 15 főre.
- 2015.-ben az óvoda és telephelyei, valamint a családi napköziknél az étkezést az Alapítvány saját költségvetéséből ingyen biztosította.
- Nem került bevezetésre szülői térítési díj az Apró Talpak Családi Napköziben.
- Az óvoda és telephelyein sem került bevezetésre szülői térítési díj.
- 2015. év végére, mint egy 72 gyermek járt a hálózat családi napközijeibe és mintegy 132 gyermek részesült óvodai ellátásban.
- Az Alapítvány 2015. év végére mintegy 40 munkavállalót foglalkoztatott a családi napközikben, az óvoda és telephelyein.
- Új egység nyitása a Budapest IV. kerületben: Apró Talpak Családi Napközi, valamint 2-szer 20 fős csoporttal az Apró talpak Óvoda telephely
- A Csiperke Óvoda telephely 16 fős létszámról 24 fős létszámra bővült
- az FB bevonása az Alapítvány és kuratórium munkájába
- 2015-ban is zavartalan volt az együttműködés az Alapítóval, szóbeli dicséretét fejtette ki az Alapítványnak munkájáért, valamint arra bíztatta a kuratóriumot, hogy továbbra is elsődleges célként az Alapítvány eszmeiségét tekintse, és lehetőség szerint bővítse hálózatait.
- az Alapítvány tevékenységének folyamatos elemzése a kuratóriumi értekezletek témája volt, az Alapítvány céljainak, minél szélesebb körben való megismertetését méltán igazolja az intézményekbe járó 204 gyermek, mely 39 fővel meghaladja a 2014. évi létszámot
- Az Alapítvány megvalósította a rendelkezésre álló pénzeszközökkel való eredményes gazdálkodást
- Az Alapítvány működéséhez minden személyi, tárgyi, anyagi és technikai feltétel adott volt.
Az Alapítvány irodai tevékenységét 1149 Budapest, Pósa L. u. 61. szám alatt folytatta.
A könyvelési feladatokat a Trend-Boksz Kft. látta el.
A kuratórium elnöke minden hónap első hétfőjén nyilvános fogadóórát tartott, a 1149 Budapest, Pósa L. u.61. szám alatt.
A fogadóórán biztosította az Alapítvány működésével kapcsolatos eredeti jegyzőkönyvekbe, határozatokba való betekintést, lehetőség nyílt az elnöki rendelkezések átolvasására, valamint a személyes megbeszélésekre.
Az Alapítvány hónlapját folyamatosan frissíti, aktualizálja (www.aranylonapraforgo.hupont.hu) ahol szintén elérhetőek a hozott kuratóriumi jegyzőkönyvek, határozatok, költségvetések, beszámolók, jelentések stb….
a/ számviteli törvény szerinti beszámoló
Az Erste Banknál vezetett bankszámla év végi (2015. december 31.) egyenlege:
fejlesztési célra elkülönített pénzeszköz: 16,000,000,-Ft
folyószámlán 1,181,021,- Ft
házi pénztárban 1,320,459,-Ft
összesen: 18,501,480,- Ft
Bevétel összesen: 128,139,172 ,- Ft
Közhasznú tevékenység ráfordításai: 110,599,719 ,- Ft
b/ gazdálkodás eredménye
A 2015. évi feladatainkat körültekintő gazdálkodással tudtuk teljesíteni. Ehhez megfelelő fedezet állt rendelkezésünkre az Alapítvány támogatóinak felajánlásából, valamint az állami normatíva folyósításból.
2015. évi eredmény: 17,539,453,- Ft
2015. december 31-i bankszámla egyenleg: 1,181,021 ,- Ft
c/ közhasznú jelentés
A jelentés gazdasági adatai megfelelnek a számviteli beszámoló fontosabb adatainak.
a/ számviteli törvény szerinti beszámoló
Az Erste Banknál vezetett bankszámla év végi (2015. december 31.) egyenlege:
fejlesztési célra elkülönített tartalék: 6,000,000,-Ft
folyószámlán 272,348 ,- Ft
házi pénztárban 852,676,-Ft
összesen: 7,125,024,- Ft
Bevétel összesen: 63,018,513,-Ft
Közhasznú tevékenység ráfordításai: 60,033,455 ,- Ft
b/ gazdálkodás eredménye
A 2015. évi feladatainkat körültekintő gazdálkodással tudtuk teljesíteni. Ehhez megfelelő fedezet állt rendelkezésünkre az Alapítvány támogatóinak felajánlásából, valamint az állami normatíva folyósításból.
2015. évi eredmény: 56,985,058,- Ft
2015. december 31-i bankszámla egyenleg: 272,348,- Ft
a/ az Alapítóval a munkakapcsolat folyamatos. Támogatására minden esetben számíthattunk.
b/ Könyvelő: Feladatát szakszerűen, az adózási és adatszolgáltatási kötelezettségeket határidőre eleget téve teljesítette, és folyamatosan segítette a kuratórium, családi napközi hálózat, óvodák munkáját.
c/ Bankkapcsolat: Az Erste Bank ügyintézője tanácsaival segítette, az Alapítvány banki/ pénzügyi munkáját. A kisebb problémák megoldásában is számíthattunk segítőkészségükre.
d/ Csatlakozók: Kiváló kapcsolat, megbecsülés és bizalom alakult ki a csatlakozók és az Alapítvány között, akik már régóta magukénak tekintik az Alapítvány célkitűzéseit, pl. a gyermekfejlesztést, valamint a hálózati tagok is köszönettel vették az Alapítvány hathatós munkáját, feladat ellátásukhoz szükséges segítségnyújtást.
e/ Hatóságok - Szakhatóságok: Nagyon jó és segítségnyújtó kapcsolat alakult ki a hatóságokkal és szakhatóságokkal, ezek közül is kiemelkedő a X-XIV. kerületi ÁNTSZ, Miskolci Kormányhivatal, Fővárosi Kormányhivatalok, MÁK családi napköziket és óvodákat ellenőrző osztálya, ugyan itt igénylési osztály, Gyulai Törvényszék stb…
f/ Önkéntesek: 20 fő önkéntes vett részt az Alapítvány munkájában, és minden önkéntes jelezte, hogy munkájával 2016. évben segítségére kíván lenni az Alapítványnak.
ÖSSZEFOGLALÁS
Az Alapítvány 2015. évi tevékenysége az Alapító Okiratban foglalt célkitűzéseknek és az Alapító elvárásainak megfelelően alakult. Az Alapítvány kuratóriuma 2015. évben mindent megtett azért, hogy az Alapító Okiratban szereplő célkitűzések megvalósuljanak, amit mi sem példáz jobban a 40 munkavállaló és az intézményekbe járó 204 gyermek.
Kiemelkedő sikernek könyvelhető el az új intézmény megnyitása Budapest IV. kerületben, mely mintegy 47 fő gyermek befogadására alkalmas. Az óvodai csoportlétszám bővítése (Csiperke, Királydombi) azt igazolja, hogy az Alapítvány tevékenységére nagy szükség van, a siker az összes munkavállaló, kuratórium, és Felügyelő Bizottság hathatós és kimagasló munkájának eredménye.
Az Alapító segítségnyújtása és a kuratórium közötti jó együttműködés is segítette az Alapítvány munkáját.
A kuratórium vezetője és tagjai 2015. évben is, az előző évekhez hasonlóan, a napi feladatokat felelősséggel, elkötelezetten végezték, munkájukkal nagymértékben hozzájárultak az Alapítvány sikeréhez, amit legjobban a felvett gyermekek létszáma, a hálózat és óvoda bővülése, és az alkalmazottak száménak gyors ütemű emelkedése és igazol. A munka eredményességét a mintegy 34 fő önkéntes is elősegítette, mely létszám is bővülést mutat a 2014. évhez képest, mivel az akkori létszám 29 fő volt. Ezúton is köszönjük segítségüket és a köz érdekében tett, elhivatott szándékukat segítségnyújtásukat. Bízunk benne, hogy 2016.-ban még több támogatót sikerül céljaink elérésébe bevonni.
A kuratórium igyekezett minél szélesebb körrel megismertetni az Alapítványt, annak célkitűzéseit, elképzeléseit, mind interneten, mind egyéb fórumokon hirdette, gyűlés keretében tájékoztatást is adott róla. Mi sem példázza ezt jobban az Alapítványnak felajánlott mint egy 350.000.-Ft adó 1%-a, amiért ezúton is köszönetet mondunk.
Sikerként könyvelhető az a tény is, hogy fenntartásában mintegy 15 családi napközi működik ország szerte, ezzel is biztosítva céljainak megvalósítást és eszmeiségének terjesztését. Az Alapító kifejezett szándéka volt oktatási intézmények létrehozása, ahol a gyermekek magas szintű testi és szellemi fejlődést kapnak, olyan környezetben, amely biztosítja az egészséges gyermekfejlődést, és a majdani iskolába történő beilleszkedést. Ezt az eszmeiséget követve 2015 év végére 6 helyszínen, 10 csoport áll az óvodás gyermekek magas színvonalú fogadására.
Az Alapító feltett szándéka továbbra is, hogy mind addig, amíg a családi napközi hálózatot és óvodáit a fenntartó fenn tudja magas színvonalon tartani és fizetési kötelezettségeinek eleget tud tenni, megfelelő támogatókat talál célkitűzései elérésére, az állami támogatást igénybevétele mellett, óvodáit szülői térítési díjmentesen kívánja működtetni. Térítési díj mentes azonban az összes kisgyermek étkezése, amivel az Alapítvány szeretne hozzájárulni a kormány gyermekétkeztetésre vonatkozó célkitűzéseihez, támogatásához.
2016. évre tekintve, a II. kerületi Pampalini Családi Napközi új helyre költözik, és előreláthatóan, és az eddigi nagy sikerre való tekintettel plusz 2 csoportszobával 2-ről 4 csoportra fog bővülni.
Kiemeljük azt is, hogy a családi napközik, óvodák a hatóságok legnagyobb elismerése mellett folytatják munkájukat, a szülők oldaláról munkánk eredményét példázza az egyre magasabb beíratott gyermeklétszám.
Beigazolódott az Alapító nemes szándéka és célja, hogy munkahelyet teremtsen –bizonyíték rá a tavalyi 32 munkavállalóról, 40 fős munkavállalói létszámra való bővülés-, hogy valóban nagy szükség van olyan helyekre az országban, ahol a kiemelten magas színvonal, odafigyelés, maximalizmus meghozza a szülők bizalmát és egységeinkbe adják gyermeküket –jelenleg kb. 204 gyermek ellátásáról fejlődéséről gondoskodhatunk-, hogy visszatérhessenek nyugodt szívvel a munkaerő piacra. A fejlődés dinamizmusa töretlen, a 2016. évre előrevetített prognózisok alapján további munkavállalók felvétele fog bekövetkezni, illetve további gyermeklétszám növekedés is várható.
Tudjuk, hogy munkánkat ugyan ilyen elhivatottsággal folytatnunk kell, hibáinkat odafigyeléssel, tapasztalatok felhasználásával, értékeléssel javíthatjuk, de legfontosabb a belénk vetett bizalom meghálálása, és az elkezdett út folytatása.
A fent leírtakat a kuratórium tagjai a megbeszélés után elfogadták.
A kuratórium elnöke – az éves beszámoló adta lehetőséget is felhasználva – elismerését és köszönetét fejezi ki a kuratórium tagjainak, FB tagoknak, a könyvelőnek, ügyvédnek, csatlakozóknak, valamint a munkavállalóinak, önkénteseknek, a támogató Alapítványnak, az adó 1%-át felajánló magánszemélyeknek, hatóságoknak, és mindazoknak, akik az Alapítvány tevékenységét az elmúlt évben munkájukkal, támogatásukkal segítették.
Budapest, 2016. május 31.
Madarász Károly
kuratóriumi elnök